بهترین شهرهای جهان

وین در اتریش

پایتخت جمهوری اتریش با جمعیت 1/7 میلیون نفری بزرگ‌ترین شهر این کشور است. این شهر همچنین دهمین شهر بزرگ در اتحادیه اروپا هم هست. وین در واقع به خاطر وجود بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی مانند سازمان کشورهای صادر کننده نفت یا اوپک هم در دسته مهم‌ترین شهرهای دنیا قرار دارد. این شهر که در شرق اتریش قرار گرفته، همسایه کشورهایی مانند چک، اسلواکی و مجارستان هم هست. وین که به خاطر آب و هوای خوب و مراکز درمانی بسیار مجهزش در دنیا شناخته می‌شود، شاخص کیفیت زندگی 105/5 داشته و با شاخص زیرساخت شهری 101/9 اولین شهر از میان بهترین مکان‌های مناسب زندگی دنیا به حساب می‌آید.


زوریخ در سوئیس

 بزرگ‌ترین شهر سوئیس است که معمولا به عنوان پایتخت فرهنگی در برابر برن به عنوان پایتخت سیاسی هم شناخته می‌شود. این شهر که عنوان ثروتمندترین شهر اروپایی را با خود دارد، 1/68 میلیون نفر را در خودش جا داده است. شاخص کیفیت زندگی این شهر برابر 105/4 و شاخص زیرساخت شهری آن برابر102/6 است و در جایگاه دوم بهترین شهرهای دنیا برای زندگی قرار گرفته. این در حالی است که در سال 2008 رتبه اول را در این فهرست در اختیار داشت.

ژنو در سوئیس

این شهر که در حال حاضر با شاخص زیرساخت 99/2در جایگاه سوم این فهرست قرار دارد، دومین شهر پرجمعیت سوئیس است. جمعیت این شهر تا پپایان سال 2008 برابر 186 هزار و 825 نفر بوده و بیشترین جمعیت فرانسه زبان این کشور را در خودش جا داده است. ژنو در حقیقت به خاطر وجود مقر اصلی سازمان ملل متحد و صلیب سرخ در آن به عنوان مرکز جهانی دیپلماسی شناخته می‌شود. این شهر همچنین بر اساس آخرین آمار ششمین شهر مهم مالی و اقتصادی دنیا و بعد از شهرهایی مانند توکیو، شیکاگو، فرانکفورت و سیدنی است. ژنو اما در سال‌های اخیر عنوان پایتخت صلح جهان را هم به خود گرفته است.


ونکوور در کانادا

بزرگ‌ترین بندر جنوب غربی ایالت بریتیش کلمبیا، بعد از مرگ یک محقق انگلیسی به نام کاپیتان جرج ونکوور با این نام شناخته شد.جمعیت این شهر تا پایان سال 2008 برابر 578 هزار و 41 نفر بوده است. ونکوور با آمدن خط راه‌آهن در سال 1887 به سرعت رشد کرد و به یک شهر بزرگ تبدیل شد. این شهر این روزها با نام هالیوود شمالی به عنوان سومین مرکز تولید فیلم در شمال آمریکا بعد از لس‌آنجلس و نیویورک به حساب می‌آید. ونکوور که در سال 2010 میزبان بازی‌های المپیک زمستانی بود ، با شاخص زیرساخت شهری 105 در جایگاه چهارم بهترین شهرهای دنیا برای زندگی قرار گرفته است.


اوکلند در نیوزلند

پنجمین شهر در این فهرست با القابی مانند شهر ملوانان و یا شهر ملکه شناخته می‌شود. این شهر که در شمال نیوزلند قرار گرفته، با جمعیت بیش از 3/1 میلیون نفر بزرگ‌ترین و پر جمعیت‌ترین شهر این کشور است. در دو دهه اخیر مهاجران آسیایی زیادی هم به این شهر آمده و در آن اقامت کرده‌اند. این شهر اولین بار در سال 1350 میلادی به خاطر حاصلخیزی زمین‌ها و آب و هوای مناسبش به عنوان مکانی برای زندگی مورد توجه مردم نیوزلند قرار گرفت. اوکلند حالا با شاخص زیر ساخت شهری 98/1 رتبه پنجم را در این فهرست بدست آورده است.


دوسلدورف در آلمان

یک شهر رویایی برای طرفداران نمایشگاه‌های هنری، مد و حتی نمایشگاه‌های تجاری که به خاطر وجود رودخانه راین همیشه گردشگران بسیــــاری را جلب می‌کند. دوسلدورف در واقع به دلیل برگزاری نمایشگاه‌های مختلف و جاذبه‌های توریستی خود به عنوان پایتخت اقتصادی آلمان شناخته می‌شود. در واقع نام این شهر را بر اساس نام رود کوچکی به نام دوسل که به رودخانه راین می‌ریزد، انتخاب کرده‌اند. این شهر با مساحتی در حدود 217 کیلومتر مربع، 582 هزار و 222 نفر را در خودش جا داده است. شاخص زیر ساخت شهری دوسلدورف برابر 105 است و رتبه آن در فهرست بهترین شهرهای دنیا برای زندگی در سال 2008 هم ششم بوده است.


مونیخ در آلمان

این شهر سومین شهر بزرگ آلمان بعد از برلین و هامبورگ است. مونیخ با جمعیت 1/35 میلیون نفری دارای 25 بخش هم هست. نام این شهر در حقیقت از واژه قدیمی «مونخ» گرفته شده که به معنای راهب است. دلیل این نام‌گذاری هم به وجود راهب‌های زیادی که در گذشته در این شهر وجو داشته برمی‌گردد. مونیخ با مساحت بیش از 310 کیلومتر مربع دارای شاخص زیر ساخت 106/5 است و در جایگاه هفتم این فهرست قرار دارد.


فرانکفورت در آلمان

بزرگ‌ترین شهر کشور آلمان مساحتی برابر 248/31 کیلومتر مربع دارد. این شهر با 46 بخش و ناحیه دارای جمعیت 670 هزار نفری است. فرانکفورت در زبان انگلیسی به معنای «راه عبور جوانمردان» است. این شهر به خاطر وجود مراکز با اهمیتی مانند بانک مرکزی اروپا و بانک فدرال آلمان، یکی از شهرهای مهم و بزرگ این کشور محسوب می‌شود تا جایی که فرودگاه بین‌المللی آن لقب شلوغ‌ترین فرودگاه بین‌المللی دنیا را گرفته است. شاخص زیر ساخت شهری فرانکفورت برابر 104/8 بوده و با یک پله صعود در جایگاه هشتم فهرست بهترین شهرهای دنیا برای سکونت قرار گرفته است.


برن در سوئیس

 پایتخت کشور سوئیس در واقع پنجمین شهر پرجمعیت این کشور بعد از زوریخ، ژنو، باسل و لوسان است. جمعیت این شهر با مساحت 52 کیلومتر مربعی بیش از 130 هزار نفر است. زبان رسمی برن آلمانی است اما به خاطر وجود سازمان‌های بین‌المللی، سفارت‌خانه‌ها و تعداد زیاد مهاجران، به زبان‌های مختلفی در این شهر صحبت می‌شود. این شهر امسال هم با رتبه نهم و بدون تغییر در فهرست بهترین شهرهای دنیا قرار گرفته است.

سیدنی در استرالیا

بندر سیدنی بزرگ‌ترین شهر استرالیا است و جمعیتی برابر 4/34 میلیون نفر دارد. این شهر که در واقع اولین شهر مستعمره انگلستان در استرالیاست، در سال 1788 با این نام شناخته شد. این بندر در سواحل جنوب شرقی استرالیا قرار گرفته و با نام شهر بندرگاه هم شهرت دارد. سیدنی در واقع به خاطر «خانه اپرای سیدنی»، «پل بندرگاه» و سواحل زیبای خود در میان مردم دنیا محبوبیت پیدا کرده است. این شهر از طرفی میزبان رویدادهای ورزشی مهمی مانند بازی‌های امپراتوری انگلستان در سال 1938، بازی‌های المپیک تابستانی سال 2000 و بازی فینال جام جهانی 2003 راگبی هم بوده است. این بندر همچنین اولین شهر گران استرالیا و پانزدهمین شهر گران دنیا به حساب می‌آید. با این اوصاف حالا سیدنی در دهمین جایگاه فهرست بهترین شهرهای جهان برای زندگی قرار گرفته است.


کپنهاک در دانمارک

پایتخت دانمارک با جمعیت حدود یک میلیون و 154 هزار نفری در واقع بزرگ‌ترین شهر این کشور هم هست. این شهر در اویل قرن پانزدهم به عنوان پایتخت دانمارک انتخاب شد و در حال حاضر با 1/3 میلیون گردشگر در سال، پر بیننده‌ترین شهر شمال اروپا است. کپنهاک همچنین چهاردهمین مرکز تجارت دنیا و اولین در میان کشورهای اسکاندیناوی است. این شهر اما بیشتر به خاطر علوم زیستی، فناوری اطلاعات، صادرات و واردات و حتی امکان تحقیقات تخصصی به عنوان یکی از مراکز بزرگ اقتصادی جهان به حساب می‌آید. فرودگاه این شهر که بزرگ‌ترین فرودگاه کشورهای اسکاندیناوی است تنها 14 دقیقه با مرکز شهر فاصله دارد. این شهر که یکی از سازگارترین شهرهای دنیا با محیط زیست است، در حال حاضر یازدهمین شهر در این فهرست است.


ویلینگتون در نیوزلنداین شهر پایتخت کشور نیوزلند است. ویلینگتون در جنوب غربی نیوزلند واقع شده و جمعیتی برابر 473 هزار و 700 نفر دارد. این شهر چهار بخش و منطقه متفاوت با آب و هوایی متغیر دارد. مساحت این شهر به حدود 278 کیلومتر مربع می‌رسد و مرکز سیاسی و فرهنگی این کشور به حساب می‌آید. ویلینگتون که یک شهر بندری است و با نام‌های «شهر باد خیز» و یا «ولی وود» در دنیا شناخته می‌شود. این شهر با شاخص زیر ساخت 97/3 در جایگاه دوازدهم فهرست بهترین شهرهای دنیا قرار گرفته است.

آمستردام در هلند

پایتخت حاصلخیزترین کشور دنیا، بزرگ‌ترین شهر این کشور هم هست. آمستردام که در غرب هلند قرار دارد در واقع ششمین شهر بزرگ قاره اروپا هم هست. این شهر در اواخر قرن دوازدهم تنها دهکده‌ای کوچک برای ماهیگیری بود که چند سال بعد هم به مهم‌ترین بندر جهان تبدیل شد. آمستردام در حقیقت مرکز اقتصادی و فرهنگی این کشور بوده و هفت شرکت از 500 شرکت بزرگ و معتبر دنیا را هم در خود جا داده است. پایتخت هلند به خاطر کاریزهای تاریخی، موزه ونگوک و البته کافی‌شاپ‌های متفاوت و جالبش در هر سال 4/2 میلیون نفر توریس را به این شهر می کشاند. این شهر حالا با مساحت 219 کیلومتر مربعی خود مانند سال گذشته جایگاه سیزدهم این فهرست را به خودش اختصاص داه است.


بروکسل در بلژیک

این شهر پایتخت کشور بلژیک و بزرگ‌ترین شهر این کشور است. این شهر اما از قرن دهم به تدریج رشد کرد و از پایان جنگ جهانی دوم به مهم‌ترین مرکز سیاست بین‌المللی دنیا تبدیل شد. در حال حاضر مقر اصلی اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی هم در این شهر قرار گرفته‌اند. بروکسل که سومین شهر اروپایی ثروتمند دنیاست، شهروندانی با زبان فرانسوی و آلمانی دارد. شاخص زیر ساخت این شهر برابر 101/2 بوده و رتبه چهاردهم را در این فهرست جدید دارد.


تورنتو در کانادا

این شهر پرجمعیت‌ترین شهر کانادا بوده و با 2/5 میلیون نفر جمعیت، پنجمین شهر پرجمعیت در آمریکای شمالی محسوب می‌شود. تورنتو در حقیقت پایتخت اقتصادی کانادا است و حتی بازار بورس آن به عنوان هفتمین بازار بورس دنیا انتخاب شده است. مهم‌ترین ویژگی این شهر آن است که یکی از شهرهای بزرگ جهان با بیشترین تعداد ساکنان غیر کانادایی که حدود 49 درصد جمعیت آن را در اختیار دارند، به حساب می‌آید. تورنتو حالا با شاخص زیر ساخت شهری 101/9 در جایگاه پانزدهم این فهرست قرار دارد.


اوتاوا در کانادا

پایتخت کانادا با جمعیت حدود 812 هزار نفری در واقع چهارمین شهر بزرگ این کشور است. این شهر در کنار رودخانه بزرگی به همین نام قرار گرفته و به خاطر قانون‌مداری شهروندانش در میان شهرهای اروپایی شهرت زیادی پیدا کرده است. اوتاوا دارای شورای مرکزی شهر است که این شورا از 24 عضو تشکیل شده است. این شهر که مساحتی برابر 2778 هزار کیلومتر است و با شاخص زیر ساخت 98/5 و سه پله صعود از سال گذشته رتبه شانزدهم را در این فهرست دارد.


برلین در آلمان

پایتخت کشور آلمان با جمعیت 4/3 میلیون نفری در واقع بزرگ‌ترین شهر اما دومین شهر از نظر جمعیت در این کشور به حساب می‌آید. این شهر مرکز فرهنگی، سیاسی، رسانه‌ای و علوم در سرتاسر اروپاست. برلین اما به خاطر وجود دانشگاه‌های معتبر، موسسات تحقیقاتی بزرگ، ورزشگاه‌ها و موزه‌های مشهور خود همیشه گردشگران زیادی را به این کشور می‌کشاند. مساحت این شهر برابر 892 کیلومتر مربع است و امسال با یک پله سقوط نسبت به سال گذشته در جایگاه هفدهم این فهرست قرار گرفته است.


ملبورن در استرالیامعروف‌ترین شهر استرالیا که با جمعیت 3/9 میلیون نفری دومین شهر پرجمعیت این کشور است. این شهر معمولا میزبان کنفرانس‌ها و رویدادهای مهم بین‌المللی مانند بازی‌های المپیک تابستانی در سال 1956 و اجلاس جهانی اقتصاد در سال 2000 بوده و هست.ملبورن با مساحتی در حدود 8806 کیلومتر و یک پله سقوط در آخرین فهرست بهترین شهرهای جهان برای زندگی رتبه هجدهم را به خودش اختصاص داده است.


/ 1 نظر / 76 بازدید
صحرا

من عاشق شهرای بزرگم آرزو مه اونجا زندگی کنم. امیدوارم شمام به آرزوتون برسین