ارائه فرم خوداظهاری مالیاتی مهندسان

ضرورت دانستن تفاهم نامه و محاسبه مالیات متعلقه قبل از هرگونه پرداخت

همانطور که بارها در مطالبم نوشته ام ، متاسفانه مهندسین در همه امور و همه جا ، گردنشان از مو باریک تر است . در اجرای ساختمان مشکلی پیش می آید از کلیه عواملی که در این امر دخیلند ، فقط مهندس ناظر و محاسب و طراح و ..... مقصرند . در صورتیکه این چنین نیست ، از تولید کننده مصالح تا صرفه جوئیهای مالک و عدم وجود یک مجری صاحب دانش فنی و عدم وجود امکانات اجرایی و فنی و ...... در این امر دخیلند ولی تمام اشاره ها و نشانه ها متوجه مهندسین می گردد . مالک هزینه های کلان را برای اجرای هدفش متقبل می شود ، به بقال و شغال رشوه های آنچنانی می پردازد ، اما موقع پرداخت حق الزحمه مهندس که می شود ، چرتکه می اندازد .

حتماً مهندسین اطلاعیه سازمان نظام مهندسی را در رابطه با تعرفه های هر مترمربع ساختمان برای سال 90 مطالعه کرده اند ، مبلغ این تعرفه ها برای طراحی ، محاسبه و نظارت برای 4 رشته دخیل در این امر ( ساختمان ، معمار ، برق ، مکانیک ) بسته به تعداد طبقات ساختمان از قرار هر مترمربع حدود 51000  ریال شروع و به حدود 170000 ریال بالغ می گردد . مالکین دقیقاً همین مبالغ را به دفاتری که کارها را برایشان راست و روست می کنند ، می پردازند و فکر می کنند که این مبالغ را به مهندس محاسب یا طراح یا ناظر پرداخته اند ، در صورتی که همه می دانیم 10٪ این مبالغ هم به مهندسین 4 رشته دخیل در اینکار پرداخت نمی شود .

طبق آنچه که در بالا توضیح دادم ، ممیزان مالیاتی هم با مهندس چنین برخوردی دارند و به تصور خودشان می خواهند که تمام این مبالع را از حلقوم مهندسان بیرون بکشند و علت اینکه در صدد برآمدم که محاسبات مربوطه را در این وبلاگ منتشر سازم ، بهمین علت است . کاملاً می دانم که مهندسین از هیچ مسندی مورد حمایت قرار نمی گیرند و دلشان به این نظام مهندسی خوش است و از این امامزاده هم معجزی برنمی آید و اگر به فلسفه وجودی این نظام مهندسی ، تفکری بنمائیم ، از مطالبه کوچکترین توقعی صرفنظر خواهیم کرد .

اصول محاسبه مالیات متعلقه برای هریک از مهندسین مشمول

همانطور که در بالا اشاره شد ، تا تاریخ این مطلب ، تفاهم نامه مابین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و سازمان امور مالیاتی کشور ، برای مالیات عملکرد سال 1389 ، منتشر نگردیده است ، اما به منظور اطلاع مهندسین ، روش محاسبه مالیات را برای سال 1388 شرح می دهم تا هنگام دریافت تفاهم نامه مربوط به مالیات سال 1389 ، مهندسین بتوانند میزان مالیات خود را محاسبه و مستدل بتوانند در مقابل ذیحسابان دارایی از حق خود دفاع نمایند .

تاکید می نمایم : در صورت تکمیل و ارائه فرم اظهار نامه در تاریخ مقرر ، می توان به تفاهم نامه استناد کرد و در صورت رعایت نکردن این موضوع ، تعیین میزان مالیات به کرام الکاتبین و انصاف ممیز ، بستگی دارد .

مفاد صورتجلسه تفاهم فی مابین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و سازمان امورمالیاتی کشور

در تاریخ 89/04/16  صورتجلسه تفاهم خوداظهاری فی مابین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و سازمان امورمالیاتی کشور در اجرای ماده 158 قانون مالیاتهای مستقیم برای عملکرد سال 1388 ، طی شماره 5/330/9972 به کلیه امور مالیاتی شهر و استان تهران ابلاغ گردید .

در این تفاهم نامه ، دو جدول نحوه محاسبه وجود دارد .

جدول 1 : ضریبی که به هریک از قسمتهای کار باید اعمال شود تا میزان متراژ هر قسمت مشخص شود .

نوع فعالیت

نظارت ساختمان

طراحی ساختمان

(معماری)

محاسبات ساختمان

تاسیسات مکانیک

تاسیسات برق

طراحی مهندسان شهرساز

طراحی

نظارت

طراحی

نظارت

ضریب متراژ

100٪

45٪

45٪

20٪

20٪

15٪

15٪

15٪

 

جدول 2 : مالیات متعلقه به ازای هر مترمربع که بصورت پلکانی افزایش می یابد .

متراژ فعالیت

تا 3000 مترمربع

از 3000 تا 4000 مترمربع نسبت به مازاد 3000 مترمربع

از 4000 تا 5000 مترمربع نسبت به مازاد 4000 مترمربع

از 5000 تا 7000 مترمربع نسبت به مازاد 5000 مترمربع

نسبت به مازاد 7000 مترمربع

مالیات هر مترمربع

معاف

1500 ریال

2000 ریال

2500 ریال

3000 ریال

 

توجه : به منظور تسهیلات لازم برای وصول مالیات مورد تفاهم ،  40٪ آن بصورت نقد و مابقی در 4 قسط ماهیانه پرداخت می گردد .

نحوه محاسبه مالیات متعلقه برای هریک از مهندسین مشمول

محاسبه مالیات متعلقه بر اساس تفاهم نامه برای عملکرد سال 1389 نیز مشابه همین است که در زیر شرح می دهم ، فقط مقدار ریالی مالیات برای هر مترمربع ( طبق جدول 2 فوق )، تغییر خواهد کرد . بنابراین چنانچه مهندسین بخواهند ، مالیات سال 89 خود را حساب کنند ، کافی است همین شرح محاسباتی را که در زیر می آید را با جایگزین کردن اعداد ریالی در تفاهم نامه سال 89 که بزودی اعلام می شود ، اعمال نموده و  مالیات مربوطه را به ازای هر مترمربع ، محاسبه نمایند .

صورت مسئله :فرض را بر این می گذاریم که 4 گروه دخیل در طراحی و اجرای ساختمان در یک یا چند پروژه با هم همکاری داشته و در سال 1388  مقدار کل کار انجام شده در پروژه ها که برای همه گروه ها یکسان و برابر 9000 مترمربع  بوده باشد . در اینصورت میزان مالیات هر قسمت چقدر خواهد بود ؟

حل مسئله محاسبه مالیات مهندس معمار : 

طبق جدول 1 فوق داریم : متراژ کارکرد مهندس معمار   مترمربع             4050=45٪ × 9000

50 + 1000 + 3000 = 4050

/ 1 نظر / 187 بازدید
بهزاد

سلام جناب مهندس عزیز. به صورت اتفاقی با سایت شما آشنا شدم. من همکار شما در شیراز هستم .از اینکه با چنین دلسوزی متن مالیاتی را تهیه کرده اید ممنون هستم. با امید توفیق روزافزون برای شما