این هم مختصر داستانی از وقایع روز دنیا

خبر اول :


شبکه های تلویزیونی فیلمی از جلسه دفاع دکترای سیف الاسلام منتشر کردند که وی در آن می گوید:"درحال حاضر دموکراتیک ترین کشور جهان لیبی است" که حاضران می خندند؛در واکنش به این موضوع ،سیف الاسلام لحظه ای مکث می کند و می گوید:البته از لحاظ نظری!

سیف الاسلام قذافیهمراه با موج سرکوب خشن و خونین معترضان و مخالفان در لیبی توسط حامیان معمر قذافی رهبر این کشور، موضوع کمک مالی هنگفت سیف الاسلام فرزند قذافی به دانشگاه محل تحصیلش در لندن با اعتراضات و واکنش هایی روبه رو شده است.

به گزارش عصر ایران به نقل از منابع خبری، تعدادی از معترضان در لندن این دانشگاه انگلیسی را متهم کرده اند که پس از دریافت کمک بلاعوض یک و نیم میلیون پوندی سیف الاسلام، به دور از رعایت کامل مقررات، مدرک دکترای تخصصی به وی ارائه کرده است.این در حالی است که پیش از این دانشگاه علوم سیاسی لندن گفته بود که تنها 300 هزار پوند از قذافی پسر دریافت کرده است.

با این حال استاد راهنمای سیف الاسلام که بر نوشتن پایان نامه دکترای سیف الاسلام نظارت داشت مدعی شد: دانشگاه بدون اینکه تحت تاثیر این کمک مالی قرار بگیرد پایان نامه دکترای سیف الاسلام را بررسی و وی را لایق این درجه علمی دانست.این استاد دانشگاه با این حال گفت که از نحوه عملکرد دانشجوی سابق خود ناامید شده چرا که این رفتار یک فارع التحصیل دانشگاه علوم سیاسی لندن نبود.

بسیاری معتقدند نخستین سخنرانی سیف الاسلام درباره وضعیت لیبی و مخالفان و معترضان این کشور و تهدیدات خشن و خارج از عرف وی علیه آنها، باعث شد تا وجهه مهمترین فرزند قذافی در مجامع بین المللی و داخلی به میزان زیادی تیره شود

 همین موضوع فشار بسیاری را بر دانشگاه محل تحصیل سیف الاسلام وارد کرده است به طوری که دانشگاه علوم سیاسی لندن نیز تحت فشار افکار عمومی اعلام کرد که تلاش می کند مبلغ کمک مالی دریافت شده از سیف الاسلام قذافی را به وی برگرداند.

سیف الاسلام ، در دانشگاه علوم سیاسی لندن در مقطع فوق لیسانس و دکترای تحصیل کرد و در سال 2008 میلادی پایان نامه دکترای خود را  تحت نام "نقش جامعه مدنی در دموکراتیزه کردن نهادهای حاکمیتی جهانی" تصویب کرد.

شبکه های تلویزیونی نیز فیلمی از جلسه دفاع دکترای سیف الاسلام منتشر کردند که وی در آن می گوید: "درحال حاضر دموکراتیک ترین کشور جهان لیبی است" که بلافاصله با خنده و البته کف زدن عده ای دیگر روبه رو می شود ؛ در واکنش به این موضوع ،سیف الاسلام لحظه ای مکث می کند و دوباره می گوید:  البته از لحاظ نظری دموکراتیک ترین حکومت جهان است!

"لورد دیزای" یکی از بررسی کنندگان پایان نامه سیف الاسلام گفت که وی به همراه دیگر اساتید دانشگاه  از پایان نامه سیف الاسلام بسیار خرسند شده بودند و حدود دو ساعت نیز درباره محتوای این پایان نامه با سیف الاسلام به سوال و جواب پرداختند تا اینکه کمتری شکی باقی نماند که او ، این پایان نامه را نوشته است.
البته مقامات این دانشگاه توضیح نداده اند که اگر پسر قذافی می توانسته با تکیه بر علم خود دکترا بگیرد ، چه نیازی داشته یک و نیم میلیون پوند (بیش از دو و نیم میلیارد تومان به پول ایران) را به این دانشگاه انگلیسی بدهد و بدین ترتیب پر هزینه ترین مدرک دکترای جهان را از کیسه مردم لیبی برای خود بخرد؟!

خبر دوم :

«عایشه قذافی» که تا چند هفته پیش، سفیر صلح سازمان ملل متحد به شمار می رفت، اکنون به یکی از خشن ترین افراد حال حاضر کشورش تبدیل شده و در به راه انداختن حمام خون در لیبی به پدرش و دیگر اعضای باقی مانده در رژیم لیبی کمک می کند.
تابناک: اخبار رسیده از طرابلس، پایتخت لیبی، حاکی از آن است که «عایشه قذافی»، دختر «معمر قذافی»، دیکتاتور لیبی اکنون در شهر طرابلس، فرماندهی گردان زنان کماندو در ارتش لیبی را بر عهده دارد.

این گردان که شمار بسیاری از آنان را زنان دیگر کشورهای آفریقایی تشکیل می دهند، در چند روز اخیر به صورت چشم بسته و دیوانه وار به کشتار و قتل عام معترضان لیبی پرداخته اند. یکی از علل و عواملی که ارتش لیبی افراد دیگر کشورهای آفریقایی را به استخدام درآورده، این است که بتوانند بدون هیچ ترسی، چنین جنایت هایی مرتکب شوند.

بنا بر این گزارش، «عایشه قذافی» که تا چند هفته پیش، سفیر صلح سازمان ملل متحد به شمار می رفت، اکنون به یکی از خشن ترین افراد حال حاضر کشورش تبدیل شده و در به راه انداختن حمام خون در لیبی به پدرش و دیگر اعضای باقی مانده در رژیم لیبی کمک می کند.

تنها دختر دیکتاتور لیبی، عاشق «صدام حسین» دیکتاتور سابق رژیم بعث عراق بود. او در اوایل سال 2000 چند بار به دیدن او رفت و همواره اعلام می کرد که به قدری «صدام» را دوست دارد که حاضر است جان خود را برای وی بدهد. از همین روی، چند روزی نیز در کنار دیگر اعضای تیم حفاظت شخصی صدام، او را همراهی کرد. وی حتی مدتی عضو تیم وکلای مدافع صدام بود.

از سویی، او همیشه علاقه بسیاری به حضور در شبکه های ماهواره ای گوناگون و تبدیل شدن به چهره ای جنجالی داشته و در چندین گفت وگوی تلویزیونی، شخصیت پدرش را مانند شخصیت صدام معرفی کرده است. برخی مقامات عراقی عایشه را حامی مالی بعثی هایی که پس از سقوط رژیم بعث به خرابکاری در عراق می پرداختند، معرفی کرده اند.

«عایشه قذافی» سال هاست، با رتبه ارتشبد افسر ارتش لیبی است. وی از دانشگاه لیبی دکترای افتخاری حقوق بین الملل گرفته و به قدری محبوب پدر است که معمر قذافی، چندی پیش اعلام کرده بود که عایشه لیاقت حکومت بر لیبی را پس از وی دارد. این در حالی است که عایشه نیز مانند شاهزادگان کشورهای حوزه خلیج فارس، در طول سال با سفر به کشورهای اروپایی به ولخرجی و هدر دادن ثروت ملت مظلوم لیبی در گرانترین هتل های جهان می پردازد.

او در سال 2006 با یکی از عموزاده های پدرش ازدواج کرد، اما پس از آن، مدتی برای تحصیل به فرانسه رفت و در همان جا عاشق یک جوان فرانسوی شد، ولی قذافی که با آن داستان عاشقانه به شدت مخالف بود، فورا دستور بازگشت وی به طرابلس را داد و همین امر موجب ترک تحصیل وی شد.
/ 0 نظر / 25 بازدید