سعید سمیعی saaid.samiei

وبلاگی شامل مقالات مهندسی عمران - ادبیات - مسائل تاریخی و اجتماعی

برملا کردن راز یک شعبده بازی با ریاضیات
نویسنده : سعید سمیعی - ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٠ تیر ۱۳٩٠
 

 بنام خداوند جان آفرین            حکیم سخن در زبان آفرین

بنام خداوند جان و خرد             کزین برتر اندیشه برنگذرد

سلام بر همه مهربانان

بر ملا کردن یک راز شعبده بازی با ریاضیات

 

چندی قبل مطلبی در وبلاگ با عنوان «حقیقت شگفت آور دیگری از اعداد » درج نمودم . در این مطلب می خواهم راز یک شعبده بازی یا بعبارتی یک فکر خوانی را با استفاده از آن حقیقت ، بر ملا کنم .

بقیه در ادامه مطلب  

 برای هرچه بهتر و جالب تر شدن موضوع ، در چهار مرحله این مطلب را با هم انجام می دهیم .

مرحله اول : مروری بر مطلب قبلی .

مرحله دوم : اجرای شعبده بازی یا فکر خوانی قبل از اینکه پی به راز آن برده باشیم و یا شاید افراد تیز هوش پس از اجرای مرحله اول و پشت آن مرحله دوم ، حقیقت موضوع را کشف و مچ فکر خوان را بگیرند و نیازی به مرحله سوم و چهارم نداشته باشند .

مرحله سوم : توضیح مطلب بزبان ریاضی .

مرحله چهارم : اجرای برنامه فکر خوانی پس از انجام سه مرحله فوق و پی بردن به واقعیت این فکرخوانی .

 

مرحله اول :

مروری بر مطلب قبلی :

یک عدد دو رقمی در نظر بگیرید : مثل AB

AB

مجموع دو رقم را از عدد AB کم کنید :

10*A + B -( A + B ) = 9A                                                                                               

 جواب در هر حالت مضربی از عدد 9 است
بطور مثال عدد دورقمی 93 را در نظر بگیرید ؛ در این صورت قسمت راست تساوی برابر است با 81 :

81=(9+3)-9+3*10

که مضربی از 9 است .

مرحله دوم  :

بر روی لینک زیر کلیک کرده و برنامه را اجرا نمائید . یا اینکه به آدرس زیر رفته و آن را اجرا نمائید .

http://www.milaadesign.com/wiz.swf

 مرحله سوم :  

همانطور که در مرحله اول یا همان مروری بر مطلب قبلی توضیح داده شد ، با انجام عملیاتی که برنامه مذکور از شما می خواهد انجام دهید ، نهایتاً به اعداد مضرب 9 و یا بطور کلی به یکی از اعداد   9 ، 18 ، 27 ، 36 ، 45 ، 54 ، 63 ، 72 ، 81  ( 9 عدد ) می رسید . چون هنگامی که به صفحه آخر یا همان صفحه ای که فکر شما خوانده می شود ، وارد می شوید ، شعبده باز با یک روش روانشناسی از شما می خواهد که روی عدد حاصل از عملیات متمرکز شوید و در واقع می خواهد ، فکر و چشم شما به یک نقطه متمرکز شده و از بقیه صفحه غافل شوید . اگر بر خلاف این قاعده عمل کنید و به تمام اعداد مضرب 9 توجه نمائید ، متوجه می شوید که علامتی را که هدف و منظور بازی است و مضربی از 9 است در تمام 9 عدد فوق الذکر به یک شکل و یک علامت هستند . در واقع عدد مورد نظر 9 بار در همان صفحه تکرار شده و برنامه پس از چند ثانیه که شما روی عدد متمرکز شدید ، همان علامت 9 بار تکرار شده را ، پدیدار می کند . اگر مدت بیشتری را برای دقت در این موضوع لازم داشتید ، یک پرینت اسکرین بگیرید و زمان زیادتری به آن توجه کنید .

اما اگر شما چند بار برنامه را تکرار کنید ، می بینید در هر بار تکرار ، نوع این علامت 9 بار تکرار شده ، عوض می شود و این بدین خاطر است که شما پی به منطق برنامه نبرید و برنامه نویس در واقع طوری برنامه را نوشته که هربار بصورت راندوم یک علامت ، بعنوان علامت هادی انتخاب شود .

 مرحله چهارم : 

حالا با دانستن واقعیت ، یکبار دیگر به برنامه بروید و برنامه را اجرا کنید ( روی لینک آن کلیک کنید ) . این بار چون با دید ریاضی می روید ، مچ می گیرید و چقدر برایتان جالب خواهد بود . این جالب بودن وقتی لذت بخش خواهد بود که خودتان راز آن را کشف کنید . ولی مچ گرفتن آن هم در حد میلیارد ، باعث بدبختی آدم می شود . نصیحتم به شما ؛ هیچ وقت دنبال اینطور مچ گیری ها نروید .

نتایجی که از این برنامه می گیریم :

1-      منطق ریاضی حرف ندارد و یک ریاضی دان به تمام موضوعات پیرامونش به دیده منطقی می نگرد و دنبال کشف حقایق آن است .

2-      رمل و اسطرلاب و .... در علم ریاضیات ناشناخته و غیرقابل استناد است .

3-      هنگامی که از شما می خواهند که روی یک موضوع تمرکز کنید و یا برعکس تمرکز نکنید و روی آن بسیار تاکید دارند ، در اصل موضوع شک کنید و برای امتحان هم که شده ، برخلاف آن انجام دهید و نتیجه را ببینید . اصولاً روش برهان خلف برای اثبات نظریات ریاضی و فیزیک بر همین اصل استوار است .

موفق و سرافراز باشید