سعید سمیعی saaid.samiei

وبلاگی شامل مقالات مهندسی عمران - ادبیات - مسائل تاریخی و اجتماعی

عکسهای زیبا از رشته کوه البرز و شمال زیبای ایران
نویسنده : سعید سمیعی - ساعت ٩:۳۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩٠
 

بنام خداوند جان آفرین                    حکیم سخن در زبان آفرین

بنام خداوند جان و خرد                    کزین برتر اندیشه برنگذرد

سلام بر همه مهربانان

عکسهای زیبا از رشته کوه البرز و شمال زیبای ایران

این هم یک سری تصاویر ماهواره ای از شمال ایران ، تهران و رشته کوه البرز در امتداد خطه شمالی ایران که توسط دوست عزیزی برایم ارسال شده و حیفم آمد که تنهایی آن ها را تماشا کنم . امیدوارم که لذت ببرید .

قله دماوند به راحتی در تصویر زیر نمایان استاگر در تصویر زیر دقت کنید تهران را هم میتوانید تشخیص دهید

http://earth.imagico.de/views/elbrus_large.jpg

بقیه در ادامه مطلب 

 

 

 


 
 
موضوع انشاء : علم بهتر است یا ثروت
نویسنده : سعید سمیعی - ساعت ۸:٠۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩٠
 

 

بنام خداوند جان آفرین               حکیم سخن در زبان آفرین

بنام خداوند جان و خرد             کزین برتر اندیشه برنگذرد

سلام بر همه مهربانان

موضوع انشاء : علم بهتر است یا ثروت

نگارش قدیمی

 علم ؛ چرا که علم مولد تمام ثروتهای مادی و معنوی است . چنانکه سعدی علیه الرحمه در پندها و نصایح اخلاقی خود در گلستان می فرماید :  

حکیمی فرزندان را پند همی داد که جانان پدر علم و هنر و حکمت آموزید که مال و مکنت دنیا را اعتماد نشاید . یا دزد به یکبار ببرد و یا خواجه به تفاریق بخورد . اما هنر چشمه زاینده است و دولت پاینده .

نگارش جدید  

 ثروت  ؛ چرا که ثروت مولد همه چیز است . ثروت مولد علم و قدرت است . با داشتن ثروت می توان یک شبه در کنکور ورودی به دانشگاه قبول شد . با ثروت می توان 6 ماهه مدرک دکترا گرفت و با داشتن ثروت همه چیز و همه کس فرمانبردار تو خواهند بود ؛ حتی علم .

پیشرفت علم هر روز باعث آسانتر و راحت تر شدن زندگی بشر می شود که جای بسی خوشوقتی است . یکی از این مصادیق پیشرفت در آموزش و فراگیری خود این علم است !

 

بقیه در ادامه مطلب 

 

 


 
 
خرید یک انبار قدیمی با پول بازنشستگی
نویسنده : سعید سمیعی - ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٠
 

بنام خداوند جان آفرین               حکیم سخن در زبان آفرین

بنام خداوند جان و خرد             کزین برتر اندیشه برنگذرد

سلام بر همه مهربانان

 

 خرید یک انبار قدیمی با پول بازنشستگی

 

مردی در نیویورک هنگام بازنشستگی تصمیم گرفت پول خود را عاقلانه مصرف کند به همین خاطر یک خانه و چند هکتار زمین در پرتغال خرید. این منزل مسکونی و زمین های اطرافش به خاطر اینکه هیچ وارثی نداشت توسط اداره مالیات به این فرد فروخته شد . درب انبار این خانه جوش داده شده بود و هیچ کس تا آن موقع تمایل به باز کردن آن و صرف هزینه برای باز کردنش نداشت .

این فرد نیویورکی با صرف هزینه ای اندک درب انبار را بعد از سالها باز کرد!!!

 

بقیه در ادامه مطلب 


 
 
مناجات به درگاه « او »
نویسنده : سعید سمیعی - ساعت ٩:٠٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩٠
 

 

بنام خداوند جان آفرین                   حکیم سخن در زبان آفرین

بنام خداوند جان و خرد                  کزین برتر اندیشه برنگذرد

 

سلام بر همه مهربانان

 

 

مناجات به درگاه « او »

 

بار خدایا ؛ به تو پناه می آورم از طغیان آز ،  تندى خشم ،  چیرگى حسد ،  سستى صبر،  کمى قناعت ،  بدى اخلاق ،  پافشارى در عصبیت ،  پیروى هوا و هوس ،  مخالفت با هدایت ، خواب غفلت ، کوشش بیش از اندازه ،  انتخاب باطل بر حق ،  پافشارى بر گناه ، کوچک شمردن معصیت ،  بزرگ شمردن طاعت ، فخر و مباهات با ثروتمندان ، تحقیر تهیدستان ، کوتاهى در حق زیردستان خود ،  ناسپاسى نسبت به آن که به ما خوبى کرده ، یا آنکه ستمگرى را یارى کنیم ، یا ستمدیده‏اى را تنها گذاریم ، یا آنچه را که حق ما نیست بخواهیم ، یا از آنچه که نمی دانیم دم زنیم .

 بار خدایا ؛ پناه می بریم به تو از اینکه نیت داشته باشیم به کسى خیانت ورزیم ، در کردارمان خودپسندى نمائیم ، آرزوهاى خود را دور و دراز سازیم ، به تو پناه می بریم از زشتى باطن ،  ناچیز شمردن گناه ،  از چیرگى شیطان بر وجودمان ،  از اینکه روزگار ما را به سختى دراندازد ، یا سلطان بر ما جور و ستم روا دارد . و به تو پناه میبریم از آلوده شدن به اسراف و بلاى تنگدستى ، و به تو پناه می بریم از سرزنش دشمنان ، نیازمندى به همنوعان ، از زندگى در سختى ، و از مرگ ناگهانى و بدون توشه . و به تو پناه می بریم از حسرت و اندوه بزرگ ،  مصیبت سترگ ،  از بدترین تیره بختى ، و بدفرجامى ، و نومیدى از ثواب، و فرود آمدن عذاب.

پروردگارا ؛ ای که گره هر سختى به دست تو گشوده می شود ، و اى که تندى شدائد به عنایت تو می شکند ، اى که راه بیرون شدن از تنگى و رفتن به سوى آسایش از تو خواسته می شود ، دشواریها به لطف تو آسان می گردد ، و وسائل زندگى و اسباب حیات به رحمت تو فراهم می آید ، و قضا به قدرت تو جریان می گیرد ، و همه چیز به اراده تو روان می شود ، تنها به خواست تو بى آنکه فرمان دهى همه چیز فرمان می برد ، و هر چیز محض اراده‏ ات بى آنکه نهى کنى از کار می ایستد ، در تمام دشواریها تو را می خوانند ، و در بلیات و گرفتاریها به تو پناه می جویند ، غیر از بلایى که تو دفع کنى ، بلایى برطرف نگردد ، و گرهى گشوده نگردد مگر تو آن را بگشایى .

پروردگارا ؛  اى نهایت مطلب حاجات ، و اى کسى که رسیدن به تمام خواسته‏ ها در دست توست ، و اى آن که نعمتهایت را به بها نمی فروشى ، و اى کسى که عطاهایت را به کدورت منّت آلوده نمی سازى ، و اى که به تو نیازمند شوند و از تو بى نیاز نباشند ، و اى آن که به تو رو کنند و از تو روى برنتابند ، اى که درخواستها گنجهایت را فانى نمی کند ، و اى که هیچ دستاویزى حکمت تو را تغییر نمی دهد ، و اى کسى که رشته نیاز نیازمندان از تو قطع نمی گردد ، و اى که دعاى دعاخوانان تو را خسته نمی کند .

اى خداوند ؛  به فضلت بى نیازم کن ، و به بزرگیت مرتبه‏ ام بلند گردان ، و به عطاى گسترده‏ ات دستم را گشاده ساز ، و به رحمتت در کلّ امور کفایتم کن .

 بار خدایا ؛   مرا از حسد  برهان ، و از معصیت بازدار ، و از آنچه حرام است پرهیزم ده ، و مرا بر گناهان جرأت مده ، و خواستم را به خود متوجه کن ، و بر آنچه بر من وارد می کنى شادیم ده ، و آنچه را روزى من کرده‏ اى و به من بخشیده‏ اى و انعام فرموده‏ اى برکت ده ، و در همه احوال مرا محفوظ و حراست شده و عیب پوشیده و دست نایافتنى و پناه و امان داده شده قرار ده .

پروردگارا ؛  نورى به من ببخش که در پرتو آن در بین مردم زندگى کنم ، و با فروغش در هر نوع ظلمتى راه یابم ، و انوارش دل مرا از شک و شبهه پاک کند . 


 


 
 
ادبیات زندگی – قسمت پانزدهم
نویسنده : سعید سمیعی - ساعت ٧:٥٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩٠
 

بنام خداوند جان آفرین                حکیم سخن در زبان آفرین

بنام خداوند جان و خرد                کزین برتر اندیشه برنگذرد

سلام بر همه مهربانان

 

ادبیات زندگی – قسمت پانزدهم

سیزده نکته برای زندگی

از گابریل گارسیا مارکز، نویسنده معروف کلمبیایی و برنده جایزه نوبل در ادبیات

 

 

همانطور که خوانندگان قبلی مطالب اینجانب در بلاگفا اطلاع دارند ، بارها مطالبی را از صاحبان اندیشه در رابطه با معانی و مفاهیم زندگی ، انتخاب کردم و تحت عنوان ادبیات زندگی سلسله وار که تا قسمت چهاردهم پیش رفت در بلاگفا درج نمودم . از آنجائیکه با تعییر آدرس دادن به این وبلاگ ، ادامه ها منقطع گردید . اینک ادامه را با ادبیات زندگی – قسمت پانزدهم که در واقع گزیده هایی از گابریل گارسیا مارکز است و چند روز پیش توسط دوستی برایم ارسال شده است را تقدیم می دارم . امیدوارم که مورد توجه واقع شود .

 

بقیه در ادامه مطلب 

 

 


 
 
درس هایی آموزنده از مردم ژاپن در مقابله با سختی ها
نویسنده : سعید سمیعی - ساعت ٧:٤٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩٠
 

بنام خداوند جان آفرین               حکیم سخن در زبان آفرین

بنام خداوند جان و خرد             کزین برتر اندیشه برنگذرد

سلام بر همه مهربانان

 

درس هایی آموزنده از مردم ژاپن در مقابله با سختی ها

 

در ژاپن اتفاقی بسیار مهیب و مصیبتی وحشتناک اتفاق میافتد و میلیارد ها دلار خسارات و هزاران نفر کشته و زخمی میدهد،اما واکنش و رفتار عمومی به این فاجعه در جامعه ژاپن بسیار درس اموز و در واقع یک کلاس آموزشی عملی رفتارهای انسانی در برابر مردم دنیا قرار میگیرد.

بررسی اوضاع ژاپن پس از حادثه وحشتناک اخیر ، مردم دنیا را با یک بهت و ناباوری از تحمل و نمایش حد اعلای شرف و غرور ملی یک ملت مواجه ساخته است . چنانچه به تاریخ معاصر ژاپن نیم نگاهی کنجکاوانه بیاندازیم ، شاید این موضوع ، بحث جدیدی نباشد ، چراکه آنها پس از جنگ ویران گر جهانی دوم با همین ویژگیها و خصوصیات توانستند ژاپنی بسازند بدین صورت که همه شاهد آن بوده و هستیم .

بقیه در ادامه مطلب 


 
 
گزارش یک پژوهشگر معماری شهری از وضعیت شهرسازی تهران
نویسنده : سعید سمیعی - ساعت ۸:٠۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩٠
 

بنام خداوند جان آفرین                    حکیم سخن در زبان آفرین

بنام خداوند جان و خرد                     کزین برتر اندیشه برنگذرد

سلام بر همه مهربانان

 


گزارش یک پژوهشگر معماری شهری از وضعیت شهرسازی تهران

 

 

پروفسور سایمون بل ، پژوهشگر حوزه شهری و استاد دانشگاه ادینبورگ انگلستان، در بازدید یکروزه ای که چندی قبل از تهران داشته است ، در گزارش مشاهدات خود به نکاتی اشاره می کند که در ذهن هر شهروند تهرانی این سوال مطرح می شود که « چرا تهران و شهروندانش از حداقل امکانات شهری محروم هستند؟ »

 

بقیه در ادامه مطلب 


 
 
بیل بوردهای تبلیغاتی زیبا
نویسنده : سعید سمیعی - ساعت ۱٠:٤٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢ فروردین ۱۳٩٠
 

بنام خداوند جان آفرین               حکیم سخن در زبان آفرین

بنام خداوند جان و خرد             کزین برتر اندیشه برنگذرد

سلام بر همه مهربانان

بیل بوردهای تبلیغاتی زیبا

چندی پیش تصاویری زیبا از بیلیوردهای تبلیغاتی را در وبلاگ قرار دادم . با توجه به اینکه این روزها را در حال تعطیلات سپری می کنیم و همه چیز بوی تفریح و استراحت می دهد ، تصاویری چند را مجدداً از این بیل بوردها را برای سرگرمی و خوش آمد ذوق هنری هنردوستان ، درج می نمایم . با این امید که مورد توجه واقع شود و لذت ببرید .اولین اش را با یک تبلیغ ماءالشعیری شروع می کنم برای توجه ماءالشعیر سازانی که در ساخت کارخانه شان ، دل شکسته ای وجود نداشته و همه کسانی که برای ساخت این کارخانجات زحمت کشیده اند ، پاداش زحمات خود را یافته اند و برای صاحبان اینگونه کارخانجات از صمیم قلب دعا می کنند که خیر ببینند . امان از نفرین و ناله های دل های شکسته !!!

Heineken Billboard

 

بقیه در ادامه مطلب 
 
حلول سال 1390 بر همه ایرانیان مبارک باد
نویسنده : سعید سمیعی - ساعت ٩:۱٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱ فروردین ۱۳٩٠